Pięć miejsc na podium w tym jedno zwycięstwo – to dorobek GVT BMC Triathlon Team w pierwszym starcie triathlonowym w Polsce. W niedziele czołowi zawodnicy rywalizowali podczas Elemental Tri Series w Olsztynie. W sobotę w Czempinie podium zaliczył również Mateusz Petelski.

Elemental Tri Series

W niedzielę 14. maja Olsztyn przywitał wszystkich uczestników piękną, słoneczną pogodą i temperaturą powietrza przekraczającą 20 stopni Celsjusza. Niestety przez nie najlepszą aurę w ostatnich tygodniach, część pływacka stała pod wielkim znakiem zapytania. Na szczęście temperatura wody w dzień startu osiągnęła wymaganą wartość i w stolicy Warmii i Mazur oglądaliśmy ściganie w trzech dyscyplinach składających się na triathlon, czyli: pływanie, jazda na rowerze i bieganie.

Pierwsza odsłona tegorocznego Pucharu Polski

Na dystansie sprinterskim (0,75-20-5) rozegrano pierwszą serię tegorocznego Pucharu Polski. W wyścigu wystartowała piątka zawodniczek i zawodników GVT BMC Triathlon Team. Jako pierwszy z jeziora Ukiel wybiegł Tomasz Brembor (GVT BMC Triathlon Team), który na początku części kolarskiej podążał w grupce wraz z Tomaszem Marcinkiem (KS AZS-AWF Katowice TriDivision) oraz Miłoszem Sowińskim (AZS AWF Wrocław Triathlon Pro Team). W następnej grupce ze stratą kilkudziesięciu sekund kręcili m.in: Robert Wilkowiecki i Mateusz Kaźmierczak (obaj GVT BMC Triathlon Team), a w trzeciej z ponad minutową stratą m.in prowadzące w wyścigu Pań – Paulina Klimas (GVT BMC Triathlon Team) i Aleksandra Sikora (Triathlon YMCA Kraków). Na około 7 pozycji znajdowała się Hanna Kaźmierczak (GVT BMC Triathlon Team).

Prowadząca trójka starannie powiększała swoją przewagę i na 5 kilometrowy bieg wyruszyła z dużym zapasem czasu nad resztą stawki. Marcinek przyspieszył już na pierwszym kilometrze, zostawiając za sobą Sowińskiego i Brembora. Panowie cały czas trzymali się w zasięgu swego wzroku.

Kolejność nie zmieniła się już do końca i Tomasz Marcinek mógł cieszyć się ze zwycięstwa w pierwszym wyścigu z tegorocznej serii Pucharu Polski. Drugi był Miłosz Sowiński, a Tomasz Brembor w pierwszym starcie w barwach GVT BMC Triathlon Team zdobył świetne trzecie miejsce.

Za ich plecami toczyła się walka o pozostałe lokaty. Mateusz Kaźmierczak na metę wpadł jako piąty. Warto zaznaczyć, że był to dla niego pierwszy występ w zawodach triathlonowych po ciężkiej kontuzji i długiej rehabilitacji. Jedenaste miejsce zdobył Robert Wilkowiecki, który na pocieszenie stanął na drugim stopniu podium w kategorii młodzieżowców.

Chwilę później do mety umiejscowionej na plaży przybiegła najlepsza z Pań, którą okazała się Aleksandra Sikora. Druga była zawodniczka GVT BMC Triathlon Team – Paulina Klimas, a trzecia Roksana Słupek (MUKS Piętnastka Bydgoszcz). Na ósmym miejscu znalazła się Hanna Kaźmierczak.

Wyniki: Elemental Tri Series Olsztyn 2017 – dystans sprinterski (0,75-20-5)

Wyścig na dystansie olimpijskim

Ze względu na niską temperaturę wody, organizator zawodów firma Labosport oraz komisja sędziowska – postanowiła skrócić pływanie z 1500 metrów do 750 metrów. Nie miało to jednak kompletnie żadnego znaczenia dla duetu GVT BMC Triathlon Team – Łukasz Kalaszczyński i Maciej Chmura, który zdominował rywalizację na tym dystansie.

Pierwszy z wody z przewagą blisko minuty wyszedł Maciej Chmura. Kolejnym zawodnikiem mknącym przez strefę zmian był Łukasz Kalaszczyński. Jeszcze przed półmetkiem sytuacja się odwróciła, ponieważ Łukasz dogonił Maćka i wysunął się na prowadzenie. Panowie kontynuowali jazdę z bezpieczną przewagą i utrzymali ją także na 10 kilometrowym biegu.

Ostatecznie Łukasz Kalaszczyński wygrał zawody, a Maciej Chmura był drugi. Na najniższym stopniu podium stanął Sergiusz Sobczyk (Trienergy Team).

Wyniki: Elemental Tri Series Olsztyn 2017 – dystans olimpijski (1,5-40-10)

Podium w Duathlonie

W sobotę rozegrano jeden z najbardziej prestiżowych w Polsce duathlonów, czyli ChampionMan Duathlon Czempiń. Na dystansie długim, czyli 10 km bieg-60km rower-10 km bieg. Wystartowało w nim kilku bardzo mocnych zawodników, a w elitarnym gronie znalazł się Mateusz Petelski (GVT BMC Triathlon Team), który zajął bardzo dobre drugie miejsce! Wygrał Tomasz Spaleniak (Endure Team), a trzeci był Maciej Kubiak (Endure Team/Zoeller Tech)

 

 

Fot: własne + Elemental Tri Series/Labosport + Hernik Team