Łukasz Kalaszczyński (GVT BMC Triathlon Team) został nowym mistrzem Polski na dystansie średnim! W Malborku podczas Castle Triathlon pokonał Tomasza Szalę (Armexim Development TRI Team) oraz Tomasza Brembora (GVT BMC Triathlon Team). Srebrny medal w wyścigu Pań wywalczyła Paulina Kotfica (GVT BMC Triathlon Team).

Deszczowy Malbork był gospodarzem tegorocznej walki o medale mistrzostw Polski na dystansie połowy ironmana. Miasteczko zawodów i trasa biegowa, położone były u bram Zamku Krzyżackiego w Malborku. Areną pływacką stała się rzeka Nogat, a trasa kolarska poprowadzona była przez płaskie i równe szosy w kierunku Tczewa.

Warunki atmosferyczne nie rozpieszczały uczestników wyścigu o mistrzostwo Polski. Temperatura oscylowała w granicach 15 stopni, a na trasie rowerowej dokuczał silny wiatr i przelotne opady deszczu. W takiej aurze dobrze czuł się Tomasz Brembor, który najszybciej pokonał 1500 metrów pływania i jako pierwszy wyruszył na 90 kilometrową trasę kolarską. Kilkadziesiąt sekund za nim „na belce” zameldowali się: Robert Wilkowiecki (GVT BMC Triathlon Team) oraz Sylwester Kuster (WLKS Kmicic Częstochowa). W wyścigu Pań –  Paulina Kotfica (GVT BMC Triathlon Team) prowadziła przed Joanną Sołtysiak (Lab-Med Koło) i Olgą Kowalską (Trinergy).

Klasyfikacja zmieniła się podczas próby rowerowej. Sołtysiak wyprzedziła Kotficę, a do czołówki wyścigu Panów doskoczyli: Łukasz Kalaszczyński (GVT BMC Triathlon Team), Tomasz Szala (Armexim Development TRI Team), Mateusz Kaźmierczak (GVT BMC Triathlon Team), Marcin Ławicki (MKS Polkowice CCC Sprandi) oraz Kacper Adam (CityZen Poznań).

Po drugiej strefie zmian na prowadzeniu był już Łukasz Kalaszczyński, który biegł w niesamowitym tempie. Żaden z zawodników nie był w stanie nawiązać z nim walki o złoto i odniósł spektakularne zwycięstwo w czasie 03:52:55. Kilka minut za jego plecami wykrystalizowała się walka o srebrny i brązowy medal. Grupkę pościgową tworzyli: Szala i Brembor, a dopaść próbował ich jeszcze Robert Wilkowiecki. Młodemu zawodnikowi ta sztuka się nie udała i w sprinterskim pojedynku o srebrny medal, lepszy okazał się Tomasz Szala. Brąz zawisł na szyi Tomasza Brembora. W czołowej dziesiątce na czwartym miejscu był Robert Wilkowiecki (GVT BMC Triathlon Team). Szóste miejsce zajął Mateusz Kaźmierczak (GVT BMC Triathlon Team).

W rywalizacji Pań – Paulina Kotfica na początku biegania dogoniła i wyprzedziła Joannę Sołtysiak, ale na ostatnich kilometrach osłabła i podobnie jak w ubiegłym sezonie, musiała zadowolić się srebrnym medalem mistrzostw Polski na dystansie średnim. Brąz zawisł na szyi Olgi Kowalskiej.

W wyścigu age-grouperów Marek Szewczyk (GVT BMC Triathlon Team) zdobył złoty medal mistrzostw Polski w kategorii M30.