Zawodnicy GVT BMC Triathlon Team – po raz kolejny w tym sezonie, zaliczyli niezwykle udany weekend startowy. Podczas Mistrzostw Polski w Suszu zdobyli pięć medali Mistrzostw Polski, a w Challenge Poznań wygrali dwa wyścigi.

Susz Triathlon

Podczas tegorocznego triathlonu w Suszu rozegrano kilka wyścigów. W sobotę odbyły się m.in Mistrzostwa Polski elity na dystansie sprinterskim. Każdy z zawodników do pokonania miał 0,75 km pływania, 20 km jazdy rowerem, 5 km biegu. Podczas próby rowerowej dopuszczalny był drafting, więc zawodnicy GVT BMC Triathlon Team startowali na rowerach BMC Teammachine 01.

W wyścigu Panów jako pierwszy z wody wyszedł Michał Oliwa (Real 64-STO), ale 20 sekund po nim w strefie zmian zameldował się Tomasz Brembor (GVT BMC Triathlon Team) oraz Kacper Stępniak (UKS Tri-Team Rumia). Dwójka szybko dogoniła prowadzącego zawodnika i w trójkę kontynuowała odjazd od reszty stawki.

Niestety na około 13 kilometrze Kacper Stępniak złapał kapcia i na prowadzeniu pozostali Brembor i Oliwa. To z pewnością była dobra wiadomość dla goniącej grupy pościgowej, gdzie najmocniejsze zmiany dawał Miłosz Sowiński (AZS AWF Wrocław). Uciekający duet został doścignięty tuż przed drugą strefą zmian.

Ostatecznie po Mistrzostwo Polski sięgnął Sylwester Kuster (WLKS Kmicic Częstochowa), który po bardzo ekonomicznym przejechanym rowerze w pierwszej grupie, był zdecydowanie najmocniejszy na bieganiu. Srebrny medal zdobył Kamil Damentka (Elemental Tri Team UKS G8 Bielany), a brązowy Miłosz Sowiński. Tomasz Brembor wyścig ukończył na siódmym miejscu i czwarty w kategorii młodzieżowej. Drugi z zawodników GVT BMC Triathlon Team – Robert Wilkowiecki był trzynasty i siódmy w młodzieżowcach.

W wyścigu Pań zdecydowanie najszybciej popłynęła Alicja Ulatowska (WLKS Kmicic Częstochowa) i na ponad 20 sekund oddaliła się od reszty stawki. Za nią utworzyła się mocna grupa pościgowa w której były: Paulina Klimas (GVT BMC Triathlon Team), Aleksandra Rudzińska, Małgorzata Otworowska (KS Ironman CS Polska). Trójka wkrótce dojechała do Ulatowskiej. Za ich plecami do czołówki kilkukrotnie próbowała doskoczyć Paulina Kotfica (GVT BMC Triathlon Team), ale niestety ta sztuka jej się nie udała. Hanna Kaźmierczak (GVT BMC Triathlon Team) kontynuowała jazdę w trzeciej grupce.

O medalach rozstrzygnął więc bieg. Od czołówki oderwała się Małgorzata Otworowska, która zgubiła Paulinę Klimas. Młoda zawodniczka GVT BMC Triathlon Team nie dała się jednak dogonić pozostałym rywalkom, choć za jej plecami świetnie biegła Marta Łagownik (UKS Dwójka Morena Gdańsk) i dało jej to ostatecznie trzecie miejsce. Paulina Kotfica, która dochodzi do formy biegowej po skręconej dwa tygodnie temu kostce – do mety dobiegła jako szósta, a Hanna Kaźmierczak była siódma.

 

Drużynowe wicemistrzostwo Polski:

W niedzielę odbyły się mistrzostwa Polski sztafet mix, a w składzie GVT BMC – LKKS Górnik Wałbrzych znaleźli się: Hanna Kaźmierczak, Robert Wilkowiecki, Paulina Kotfica i Mateusz Kaźmierczak. W swoim uczelnianym zespole AZS AWF Katowice, wystąpiła dwójka innych zawodników GVT BMC Triathlon Team – Paulina Klimas i Tomasz Brembor. Wraz z nimi ekipę tworzyli Agata Litwin i Tomasz Marcinek.

W pasjonującym pojedynku stoczonym pomiędzy GVT BMC – LKKS Górnik Wałbrzych, a AZS AWF Katowice – górą okazała się ekipa ze Śląska. Tytuł drużynowych wicemistrzów Polski zdobyła drużyna GVT BMC – LKKS Górnik Wałbrzych, a na najniższym stopniu podium pojawili się zawodnicy UKS G8 Bielany.

W ten sam dzień rozegrano wyścig na dystansie 1/2 IM w którym Mateusz Petelski (GVT BMC Triathlon Team) był dziesiąty.

 

Challenge Poznań:

Zawody rozgrywane na poznańskiej Malcie od wielu lat przyciągają masę kibiców i wielu uczestników. Na starcie tegorocznej edycji imprezy organizowanej przez Endusport – nie mogło zabraknąć zawodników GVT BMC Triathlon Team. W sobotę na dystansie 1/4 IM wystartowali: Mateusz Kaźmierczak i Łukasz Kalaszczyński. Jak później się okazało, duet z jednej drużyny stoczył przepiękną walkę o prestiżowe zwycięstwo. Ostatecznie o 8 sekund lepszy okazał się Kalaszczyński, więc Kaźmierczak musiał zadowolić się drugą pozycją. Trzecie miejsce wywalczył Tomasz Szala (Airbike Armexim Development Tri Team), tracąc do duetu GVT BMC Triathlon Team ponad 2 minuty.

Prawdziwy pokaz siły zademonstrował w niedzielę Maciej Chmura. Zawodnik GVT BMC Triathlon Team przystąpił do wyścigu na pełnym dystansie Ironman jako jeden z głównych faworytów do zwycięstwa i moc pokazał już na pływaniu. Pokonanie niecałych 4 km w wodzie zajęło mu 50 minut i 42 sekundy i wówczas miał trzy i pół minuty przewagi nad drugim rywalem. Podczas 180 kilometrowego odcinka kolarskiego jego przewaga stopniowo powiększała się, a tuż po rozpoczęciu biegowego maratonu urosła do blisko 10 minut! Chmura kontynuował swój bardzo dobry bieg i na mecie pojawił się z czasem 8 godzin 55 minut i 57 sekund! Jego wynik jest nieoficjalnie dwudziestym rezultatem w historii – osiągniętym przez Polaka na dystansie Ironman. Drugi na mecie Marek Kowalczyk stracił do Chmury ponad 20 minut!

Równolegle na dystansie 1/2 ścigał się również Marek Szewczyk (GVT BMC Triathlon Team). Pomimo problemów zdrowotnych zdołał zameldować się na mecie z siódmym wynikiem.

„Cieszymy się bardzo, że w naszym pierwszym – historycznym występie w Mistrzostwach Polski udało zdobyć się w sumie pięć medali. Paulina Klimas zdobyła srebro w elicie i złota w młodzieżowcach oraz klasyfikacji akademickich Mistrzostw Polski. Dodatkowo w sztafetach połowa zwycięskiej drużyny to członkowie naszej ekipy, a srebro zdobyła czwórka GVT BMC Triathlon Team. Dodatkowo w Poznaniu Łukasz Kalaszczyński i Mateusz Kaźmierczak stworzyli niesamowity pojedynek, rozgrzewając publikę do czerwoności. Maciek Chmura w niedzielę zdominował rywalizację na pełnym dystansie i pokazał, że jest obecnie jednym z najmocniejszych zawodników w Polsce o tej specjalizacji. Nasze wyniki pokazują, że pierwsza część sezonu dla naszej drużyny była niesamowicie udana. Chciałbym pogratulować wszystkim zawodnikom i całej obsłudze za niesamowitą pracę”, powiedział dyrektor sportowy drużyny – Zbigniew Gucwa.